Tänavu pälvis Kangro preemia Jaan Kaplinski

Tänavu pälvis Kangro preemia Jaan Kaplinski

15. sept. 2020

Võrumaa Arenduskeskuse poolt välja antava Bernard Kangro kirjanduspreemia laureaat 2020. aastal on Jaan Kaplinski kahe teose „Lapsepõlve suve“ ja “Piirpääsukese Euroopa“ eest. Bernard Kangro nimelise väljaandmise eesmärgiks on teadvustada ja väärtustada Võru maakonnaga seotud kirjandust või Võru maakonnast pärit kirjanike loomingut. 

Kaks raamatut võtab žürii liige ja ajakirja Looming peatoimetaja Janika Kronberg kokku nii: “Jaan Kaplinski kahel Bernard Kangro kirjandusauhinna vääriliseks arvatud raamatul on üks ja sama lähtepunkt. Kuigi lõunaeestikeelne „Latsepõlve suve“ on mälestusteraamat ja „Piirpääsukese Euroopa“ rännuraamat, saavad mõlemad alguse sõjaaegsest ja -järgsest Tartust ja Võrumaalt. Kui mälestusteraamatus jääb Kaplinski oma lapsepõlvemaa piiridesse ja keelde, siis reisiraamatus avardub ruum linnulennul Euroopa mandrile ja üle selle tavapäraste geopoliitiliste piiride, ulatub kaugemate soome-ugri sugurahvaste elualadeni sinnamaale, kus kristlik mõte kohtub budistliku maailmaga. Nii täiendavad kaks raamatut teineteist, ühendades kodupaiga ja maailma, ületades eurotsentrismi ja muutes meie maailmajao tervikuna kodusemaks kohaks.”

Bernard Kangro kirjanduspreemiat anti tänavu välja 31. kord. Auhinna varasemate saajate hulgas on Maarja Hollo, Heiki Kelp, Lea Mändmets, Marek Kahro jt. Bernard Kangro kirjanduspreemia komisjoni kuulusid tänavu Ahto Raudoja, Elina Allas, Tiia Allas, Janika Kronberg, Inga Kuljus ja Liina Valper.

Pidulik üleandmine toimus Bernard Kangrole pühendatud päeval Võru FR R Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumis, kus esitleti ka Kangro seni avaldamata luuletustest koostatud kogu “Põues on palanguid, põskedel õhtuse paitus”. Raamatut tutvustasid kogumiku koostajad Õnne Kepp ja Maarja Hollo.

Lisainfo:
Kristi Vals
kultuurispetsialist
tel: 5912 9200
e-post: kristi.vals@vorumaa.ee