Järvamaa parimad praktikad

1. juuni 2017

Kolmapäeval, 31. mail külastas Võrumaa Arenguagentuuri töökas kollektiiv Järvamaad, et õppida sealsete Järvamaa Arenduskeskuse kolleegidelt parimaid praktikaid.

Õppereisi alustati Paidest Wittensteini Ajakeskusest, kus pooleteise tunniga saadi humoorika vaatenurga alt täielik ülevaade Eestimaa ajaloost. Lõunapausiks peatuti Wabalinna maja kohvikus. Maja kuulub Paide linnale ja seda kasutavad tasuta kasutamise lepingu alusel mitmed ühendused. Tegeletakse vana maja ennistamise ja vanamaterjali taaskasutamisega, kunsti ja muusikaga. See on koht, kus saab olla niisama, kohtuda inimestega, teha kaugtööd või tulla ellu viima oma ideid.

Edasi viis teekond Väätsa Põhikooli. Väätsa Põhikool on Tallinna Ülikooli ja Tartu Ülikooli partner. Tegemist on tõelise tulevikukooliga: kool sai pärast renoveerimist nullenergiahooneks, katust katavad päikesepaneelid ja tuulegeneraator, siseruumides saavad huvilised ekraanidelt pidevalt jälgida, kuidas toimub energia tootmine ja kulutamine, lapsed meisterdavad roboteid, reguleerivad äppide kaudu lampide valguse värve ja teevad muud põnevat lisaks tavapärasele õppetegevusele.

Vahvaid aia-, sauna- ja grillmaju toodab Järvamaal Arctic Finland House OÜ. Põhiliselt läheb ettevõtte toodang välisriikidesse, aga ka Eesti huvilistel on võimalik endale tore majakene soetada. Õppereisi käigus külastati Järva-Jaanis ettevõtte tehast ja astuti sisse majakeste näidistesse, uudistati uusi arendatavaid tooteid ja kuulati põnevaid seiku välisturgude juhtumitest.

Viimane peatuspaik oli Järva-Jaani vanatehnika varjupaik. Varjupaigas on üle 450 vana masina ja seda veab endine pritsumees Tuve Kärner, kelle vanadele kartulimaadele see varjupaik loodud on. Tuvel on iga masina kohta jutustada lõbusaid lugusid, pealegi mõistab ta täpselt ära rääkida ka iga pargis oleva eksponaadi saamisloo.