Euroopa Muinsuskaitsepäevad 7.-10. septembril

Euroopa Muinsuskaitsepäevad 7.-10. septembril

30. aug. 2017

Sel aastal 7.-10. septembril toimuvate Euroopa muinsuskaitsepäevade teema on pärand ja maastik. Muinsuskaitsepäevade ürituste kava avab neljapäeval, 7. septembril Tallinna Ülikoolis toimuv seminar “Quo vadis, maastikupärand?”. Kõigi nelja päeva jooksul kutsub Muinsuskaitseamet kõiki huvilisi tutvuma Eesti maastikke kujundanud mõisaparkide, militaar- ja arheoloogiapärandiga: külastajatele on tasuta avatud kümned paigad ja viiakse läbi pärandit tutvustavaid ekskursioone. Muinsuskaitsepäevade kava on üleval Muinsuskaitseameti kodulehel www.muinsuskaitseamet.ee

Muinsuskaitse on aja jooksul liikunud üksikute silmapaistvate objektide kaitselt keskkonnaalasele, ehk et mälestisi väärtustatakse koos ruumilise kontekstiga: tähelepanu väärivad nii ehitised kui kultuuriväärtuslikud kujundatud maa-alad nende ümber. Näiteks on sellisteks paikadeks Eestis rikkalikult esindatud ajaloolised pargimaastikud. Olulise jälje meie maastikule on jätnud militaararhitektuur, mis väärib ajaloolise mälu kandjana ja maastiku ilme kujundajana senisest rohkem tähelepanu ja avastamist. Nii maa pealt kui alt võib aga leida veelgi varasemaid inimtegevuse jälgi: arheoloogiapärand kõneleb meile aegadest, mil meile tuntud maastik koos praeguste elupaikade, teede ja metsadega oli hoopis teine. Oskuslikul vaatamisel võib sellel näha taanduva mere jälgi, varase põllumehe poolt kujundatud maastikku või keskaja inimest ümbritsenud keskkonda.

Samadele põhimõtetele toetub Euroopa maastikukonventsioon, millega Eesti on ühinemas. Konventsioon käsitleb meid ümbritsevat keskkonda inimmõjul tekkinud ja paljudest kihistustest koosneva maastikuna, seda nii linnas kui maal.  Konventsiooni üks põhialuseid on, et maastiku kujunemise ja mitmekesisuse teadvustamine rikastab arusaama minevikust ning aitab teha säästlikumaid otsuseid tulevikus. 

Sel aastal külastuskohtadena välja valitud mõisapargid, militaar- ja arheoloogiapärand toovad hästi esile inimese ja looduse koosmõju maastiku kujunemisel. Esialgu ei pruugi seda koosmõju hästi tajuda, kuid kogenud silmale on maastik nagu lugemiseks avatud raamat. Selleaastaste avatud objektide ja ringkäikudega tahame maastiku just sellest vaatepunktist laiemalt tutvustada.

Allpool on täpsem info sel aastal muinsuskaitsepäevade raames toimuvatest sündmustest. Lisainfo muinsuskaitsepäevade kohta leiab Muinsuskaitseameti kodulehelt. Jooksva infoga kursispüsimiseks jälgi meid Facebookis.

Muinsuskaitsepäevade üritused:
Seminar “Quo vadis, maastikupärand?” www.muinsuskaitseamet.ee/et/seminar-quo-vadis-maastikuparand

Ekskursioonid
Neljapäeval, 7. septembril www.muinsuskaitseamet.ee/et/node/1475
Reedel, 8. septembril www.muinsuskaitseamet.ee/et/node/1472
Laupäeval, 9. septembril www.muinsuskaitseamet.ee/et/node/1476
Pühapäeval, 10. septembril www.muinsuskaitseamet.ee/et/node/1477

Euroopa muinsuskaitsepäevad toimuvad alates 1985. aastast üle Euroopa, eesmärgiga tutvustada pärandit selle mitmekesisuses. Igal aastal loetakse selleks puhuks avatud mälestiste külastajate arvu kümnetes miljonites inimestes. Lisainfo www.europeanheritagedays.com.