Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ettevalmistamine on Võrumaal hooga käima läinud

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ettevalmistamine on Võrumaal hooga käima läinud

31. märts 2017

28. märtsil kohtus Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamise Võrumaa laiendatud toimkond jagamaks infot käimasolevatest ettevalmistustest.

Kui EV 100 avasündmus suure kubermangupiiri kustutamise matkana toimub juba 16. aprillil, siis üks esimesi suuremaid Võrumaa sündmusi EV100 tähistamiseks leiab aset sel suvel, mil toimub Võru lastefestival. Eesti Vabariigi sünnipäevale on pühendatud järgmisel aastal Võrus toimuv Uma Pido, riigi sünnipäeva tähistamiseks rajatakse Urvastesse Tamme-Lauri tamme juurde 100 tamme allee, ka Võhandu 100-kilomeetriline maraton on järgmisel aastal Eesti Vabariigi tähtpäeva teemaline. Ideid olemasolevate sündmuste sidumiseks riigi sünnipäevaga ning algatusi uuteks tegevusteks on Võrumaal rohkelt. 
„Üks väiksem, aga ehk kõige märgilisem asi, mida igaüks saab Eesti 100. sünnipäeva oodates teha, on püstitada oma kodu hoovi lipumast või veenduda, et tema maja küljes on lipuvardahoidja. Kui me ühiselt – peaaegu rituaalselt – Eesti riigi lippu au sees hoiame, saame loodetavasti veel kaua seda vabariigi aastapäevadel ning muudel pühadel heisata,“ sõnas Võru maavanem Andres Kõiv.

„Täna ei ole veel selge see, kuidas tuleva aasta 24. veebruaril kogu Võrumaa avalikus ruumis sündmusest osa saab: kas sel korral tullakse ka kokku või tähistatakse tavapäraselt pigem väiksemas ringis. Kõik uued ideed ja algatused on endiselt väga oodatud,“ sõnas EV 100 Võrumaa toimkonna kontaktisik Eveli Kuklane.

Oma kingituse või sündmuse saavad Eesti sünnipäevaks teha kõik kogukonnad, aktiivsed inimesed või organisatsioonid. Kõik planeeritavad kingitused ja sündmused võiks lisada EV100 kodulehele www.ev100.ee. Nii saab see osaks EV100 programmist ja on nähtav kõigile huvilistele. Samas kohas on mõistlik registreerida ka oma kogukonnas peetav sünnipäevapidu. Kui kogukonnal on plaanis kingitus, millega luuakse ka püsiväärtus ja kaasneb sündmus (nt korrastatakse küla laululava ning tähistatakse riigi sünnipäeva sealsamas kokku saades), sobib see hästi üritustesarja „EV100 igas külas“.

„Ükski tegijate seltskond ei ole liiga väike ega ükski kingitus väheoluline,“ märkis Kuklane. „Oma tegemised tasub igal juhul üles märkida, sest sellel on mitu head tulemust. Esiteks saavad Võrumaa kingitused ja sündmused läbi EV100 veebilehe ja EV100 kommunikatsiooni laiemat kõlapinda. Teiseks saavad kõik „EV100 igas külas“ sarjas registreeritud kogukonnad kena metallist mälestustahvlikese, millega on võimalik tehtud kingitust märgistada. Kolmandaks sooviksime me väga, et Võrumaa sündmused paistaksid Eesti sünnipäeva tähistamisel välja. Võru kultuur on alati väga tuumakas olnud ning maakonna jaoks on oluline neid ühiseid väärtusi välja näidata,“ selgitas Kuklane.

Kõigile taotlejatele (sh nt ka ettevõtetele) on peatselt avanemas EV100 sünnipäevakingituste taotlusvoor (ideede esitamise tähtaeg on 25. aprill).

Lisainfo:

Eveli Kuklane
Maasekretär
Võru Maavalitsus
Tel 502 5936

NB! EV100 ideekirjeldusi ja taotlusi nõustab Võrumaa Arenguagentuur, vabaühenduste konsultant Katrin Volman, e-post katrin@vorumaa.ee, tel 525 1750, 786 8367.