33. Kangro kirjanduspreemia saab Vootele Ruusmaa

33. Kangro kirjanduspreemia saab Vootele Ruusmaa

15. sept. 2022

Juba 33. korda välja antava Bernard Kangro nimelise Võrumaa kirjanduspreemia saab 2022. aastal Vootele Ruusmaa oma luulekogu “Purgatoorium” eest. Raamat on intiimne ja hoolikalt sõnu valiv järelehüüe autori mõned aastad tagasi lahkunud isale, Võrumaa tuntuimale ajaloolasele Arthur Ruusmaale.

Vootele Ruusmaa sõnul püüab luulekogu avada leina isa ja poja vaheliste suhete kaudu – sisemine suhtlus jätkub ka pärast surma.

“Puhastustuld ei läbi lahkunu, vaid ka mahajääjad, mistõttu soovisin seda protsessi kirjutada lahti nii ausalt kui võimalik,” lausus Ruusmaa.

Enne luulekogu pühendas ta isa Arthurile (1956-2019) ka plaadi “Requiescat in pace”. Luulekogu ja plaat täiendavad teinetest ja autori eesmärk on juhtida sellega lugejaid-kuulajaid kerguse ja selguseni.

Raamatus ei ole vähetähtsad ka väliseesti kunstniku Abel Lee (1918-2010) joonistused. Nimelt pidas Arthur Ruusmaa kirjavahetust Pallases õppinud, kuid Kanadasse emigreerunud kunstniku Leega, kes iga kirjaga saatis ka ühe oma joonistuse.

Kangro preemia žürii ühe liikme, kirjandusteadlase Janika Kronbergi sõnul on “Purgatoorium” sõnatundlik ja sügavalt isiklik raamat nagu ka Kangro luule, ent erinevalt Kangrost on see sõnasäästlik, minimalistlik ja napisõnaline.  “Vahest just see köidabki: kuidas tänapäevases paljusõnalises infotulvas väheste keeleliste vahenditega mõju saavutada,” sõnas Kronberg.

“Purgatoorium” on Ruusmaa teine luulekogu. Esikkogu kannab pealkirja “Tavaline don Quijote” ja see oli nomineeritud 2018. aastal Betti Alveri nimelisele luuleauhinnale.

Adson, Võru ja QR-koodid Kohtla-Järvel sündinud, kuid Võrus üles kasvanud Vootele Ruusmaa (34) elab praegu Järvamaal Allikjärve külas ning on vabakutseline helilooja ja etenduskunstnik. Tema tööd on seotud teatritele originaalmuusika kirjutamisega või selle esitamisega nii muusiku kui ka näitlejana. Ta kirjutab ka luuletusi, teatritekste,  muusikaarvustusi ning pooleli on proosakogu. Mõned aastad tagasi etendati Lepistu vanas koolimajas tema Juhan Jaigist inspireeritud näidendit “Mis sa, tont, vahid!” Just isa Arthur soovitas pojal pilgu pöörata Sänna mõisast pärit väga omanäolise kirjaniku Juhan Jaigi poole.

Praegu kirjutab Ruusmaa näidendit Artur Adsoni ja Võru teemal, tööpealkirjaks “Sjoo linna uulitsate tuska”. Ühtlasi on tal valmimas multimeediaprojekt “Võru linn ja luule(tajad)”, mis kujutab endast poeetilist Võru linna kaarti – QR-koodiga saab huviline tulevikus erinevates Võru paikades kuulata üht Võru-teemalist luuletust Ruusmaa muusikalise kujundusega.

 

Auhinna üleandmine 18. septembril

Laureaadile antakse preemia üle Võrumaalt pärit ja elu lõpuni Rootsis paguluses viibinud kirjanik Bernard Kangro 112. sünniaastapäeval,  pühapäeval, 18. septembril Sännas Juhan Jaigi mälestusmärgi juures, kus vastne laureaat esitab oma loomingut ja tutvustab multimeediaprojekti “Võru linn ja luule(tajad)”. Üritus on tasuta ja kõik huvilised on oodatud.

1990. aastal asutatud preemia väljaandmist administreerib SA Võrumaa Arenduskeskus ning tunnustusega kaasneb 700 eurot.

Elina Allas, Kangro preemia žürii liige

 

Lisainfo: Kristi Vals, kultuurispetsialist, SA Võrumaa Arenduskeskus, tel: 5912 9200, e-post: kristi.vals@vorumaa.ee